YGS SINAV TAKTİĞİ

on Perşembe, 03 Mart 2011.

YGS 2011 yaklaşırken öğrencilerde çok sık karşılaşılan sınav taktiği eksiği ve testlere ayrılacak süreler ile ilgili karışıklıkları gidermek amacındayım.

YGS sınavında başarı için her seviyeden öğrencide olmazsa olmaz gördüğüm konu 160 dakika içerisinde 160 sorunun da taranmış bir şekilde sınavın bitirilmesidir. Burada tarama kavramından kasıt her sorunun öğrenci tarafından okunmuş ve yapılabilirlik açısından değerlendirilmiş olmasıdır.

Dikkat, algı, muhakeme, konsantrasyon, hafıza gibi bilişsel becerilerimiz sınav içinde süre ilerledikçe zayıflar.  Bu nedenle sınavda bizim için en değerli olan testten başlamamız mantıklı olacaktır. Örnek vermek gerekirse tıp fakültesi isteyen bir öğrenci için MF3 puanı gereklidir. YGS’deki testlerin MF3′e katkısı incelendiğinde örnekteki öğrencinin YGS test sırası Fen Bil.-Temel Mat.-Türkçe-Sosyal Bil. şeklinde olmalıdır. Kullanması gereken süreler ise testlere göre sırasıyla 45dk-45dk-40dk-30dk şeklinde olmalıdır. Bu tür sınav taktiklerinde dikkat edilmesi gereken nokta sınav başlangıcında heyecan yaşayan öğrenciler için sakıncalı olabileceğidir. Bu öğrencilerin heyecanlarını atlatana kadar kolay başarabilecekleri soruları yapmaları daha uygundur.

YGS’de testler arasında çok sık geçiş yapmak, optik formu doldurmayı sona bırakmak da kaçınılması gereken diğer önemli taktiksel hatalar olarak göze çarpmaktadır.

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.

UK betting sites, view full information www.gbetting.co.uk bookamkers