YGS'de 'adaya özel soru kitapçığı' dönemi

on Salı, 22 Mart 2011.

ÖSYM, KPSS'de yaşanan kopya skandalının ardından sınavlardaki güvenlik önlemlerini üst düzeye çıkardı. 27 Mart'taki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katılacak öğrencilerin her biri için özel soru kitapçığı ile cevap kâğıdı hazırlandı. Adaya özgü bir numaranın yer aldığı kitapçığı sadece öğrencinin kendisi açabilecek. Cevap kâğıdının üzerinde de adayın fotoğrafı bulunacak.

Üniversite adaylarının heyecanla beklediği üniversite sınavının ilk basamağı bu hafta sonu yapılacak. Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 27 Mart'taki Yükseköğretime Geçiş Sınavı'yla (YGS) ilgili güvenlik önlemlerini tamamladı. Kopya olaylarının ve sınavda başkasını yerine sokmanın engellenmesi amacıyla YGS'de 'adaya özel soru kitapçığı ve cevap kâğıdı' uygulaması yapılacak. Sorular her aday için rastgele oluşturulmuş bir sırada yer alacak. Sorular birbirinin tamamen aynısı olacak ancak soruların veya sorulardaki seçeneklerin sıralanışı ile doğru cevap seçeneğinin yeri değişebilecek. Bu nedenle her adayın cevap anahtarı da farklı olacak.

ÖSYM, 'adaya özel soru kitapçığı ve cevap kâğıdı' uygulamasının sonuçlarını görmek için belirlenen pilot illerde YGS'ye girecek lise son sınıf öğrencilerini kapsayan bir deneme sınavı gerçekleştirdi. Deneme sınavı sonunda cevap kâğıtlarının soru hazırlama, bilimsel denetleme ve eğitim bilimci uzmanlar tarafından istatistiksel olarak incelendiğini belirten ÖSYM, sorulan soruların yerlerinin rastgele değiştirilmesinin adaylara herhangi bir üstünlük sağlamadığı ya da olumsuzluğa yol açmadığının tespit edildiğini bildirdi.

YGS'de, sınav başlarken sadece adayın kendisinin açabileceği soru kitapçığı ve ilgili cevap kâğıdını içeren bir set verilecek. Cevap kâğıdının üzerinde de adayın fotoğrafı bulunacak. Kitapçığın kapağında öğrencinin kimlik bilgileri, fotoğrafı ve soru kitapçığı numarası bulunacak. Ayrıca soru kitapçığı numarası kitapçığın her sayfasında yer alacak. Gerek soru kitapçığı numarasından gerekse soruların sayfadaki sıralanış biçiminden soru kitapçığının sahibi olan adayın kimliğine erişilebilecek. Bu sebeple, adayın kitapçığındaki soru ve cevaplar ile ilgili bilgi sadece adayın kendisinde olacak ve başka hiçbir şekilde ve yerde bulunmayacak.

Sınav yeri, internetten öğrenilecek

Bu arada, YGS'ye girecek adayların sınava girecekleri yerleri http://ais.osym.gov.tr adresinden öğrenmeleri gerekiyor. Çünkü evlere sınava giriş belgesi gönderilmeyecek. Öğrenciler, internetten edinecekleri bu belgenin renkli veya siyah beyaz çıktısını sınav günü yanlarında getirecek. Belgesi yanında olmayanlar sınava alınmayacak.

Bir yorum yapın

Misafir olarak yorum yapıyorsunuz.

UK betting sites, view full information www.gbetting.co.uk bookamkers